پادکست چیست و چه کاربردی دارد

در سال 2004 انقلابی در صنعت مدیا در جهان شکل گرفت که پادکست نامیده شد. پادکست که ترکیبی از دو کلمه ی IPad و broadcast می باشد، توسط بن همسرلی برای اولین بار بیان شد. این انقلاب شنیداری به صورت محبوبیت بسیاری یافت و در میان اکثر سلیقه ها جای باز کرد.

پادکست چیست و چه کاربردی دارد؟

در سال 2004 انقلابی در صنعت مدیا در جهان شکل گرفت که پادکست نامیده شد. پادکست که ترکیبی از دو کلمه ی IPad و broadcast می باشد، توسط بن همسرلی برای اولین بار بیان شد. این انقلاب شنیداری به صورت محبوبیت بسیاری یافت و در میان اکثر سلیقه ها جای باز کرد.

پادکست ها محتوایی دیجیتالی و قابل دانلود می باشند و بسیاری آن را مشابه با رادیو می دانند. مهم ترین تفاوت بین پادکست و رادیو در این است که پادکست ها قابلیت دانلود دارند و شما می توانید آن ها را در اینترنت پیدا نمایید، اما رادیو بر اساس سیگنال خاصی از یک ایستگاه رادیویی ارسال می شود و باید به وسیله ی یک دستگاه به آن دسترسی پیدا کنید.

از سال 2004 تاکنون، پادکست ها در انواع مختلفی انتشار یافته اند، از قبیل پادکست های علمی و تاریخی، انگیزشی، آموزشی و گاه عاشقانه و کمدی. این تنوع، باعث شده تا طیف گسترده ای از افراد در سراسر جهان به گوش دادن به این فایل های صوتی روی آورند. انبوهی از اطلاعات در این پادکست ها رد و بدل می گردد و یکی از محبوب ترین آیتم ها برای یادگیری زبان های خارجی نیز به شمار می رود. با استفاده از پادکست ها شما می توانید با انواع لهجه ها در زبان مورد نظرتان آشنا گردید و همین طور از نظر شنیداری به آن کلمات عادت کنید.

در عمر پانزده ساله ی این مدیای نوظهور، قوانینی برای تهیه و تولید آن وضع نشده و نظارتی بر آن ها صورت نمی گیرد. همین موضوع باعث شده بسیاری از افراد در سراسر جهان اقدام به تهیه پادکست های مختلف نمایند.

تولید یک پادکست نیازی به تجهیزات حرفه ای نداشته و تنها چیزی که به آن احتیاج پیدا می کنید گوشی و یا کامپیوترتان می باشد. متن پادکست می تواند توسط کسی دیگر نوشته شود و بعد خودتان یا کس دیگری آن را بخوانید.؛ پس از ضبط صدای خام، توسط نرم افزارهای بهبود دهنده، صدا تقویت می شود.

پادکست

نکته ی مهمی که در مورد پادکست ها وجود دارد این است که شما باید محتوای مناسبی را در نظر داشته باشید، جمله بندی های شما باید مفهوم باشند و با توجه به موضوع مطلب تان، کلمات مناسب انتخاب شوند. به علت دسترسی وسیع افراد در سنین مختلف، باید در نظر داشت که حتی الامکان از بیان مواردی که باعث ایجاد ضرر و زیان و یا خطر جانی می گردد، پرهیز نمایید.

شما می توانید برای ضبط پادکست از گوشی هوشمند خود نیز استفاده نمایید. کافی ست که گوشی را کمی دور تر از دهان خود قرار دهید و شروع به صحبت کنید. پخش هم زمان موسیقی ملایم بی کلام در زمینه ی صحبت کردنتان نیز می تواند یکی از راه های جذب شنوندگان به پادکست تان باشد. سپس برای تقویت صدای پادکست، می توانید نرم افزار ادیت صدا بر روی گوشی خود نصب کنید و به بهبود صدای پادکست تان بپردازید.

امروزه نرم افزارهای زیادی برای گوش دادن به پادکست ها وجود دارد، که از جمله آن ها می توان به نرم افزار Google Podcast، اپلیکیشن ایرانی ناملیک و برنامه اسپاتیفای اشاره نمود.

امید محبوبی

بیش از 16 سال از اولین کسب و کار اینترنتی من میگذره. روزایی که با 100 هزار تومن اون هم به صورت شراکتی! فروشگاه اینترنتی فروش فیلم و سریال رو به نام BuyIrani راه اندازی کردم. طی این سال‌ها کسب و کارهای آنلاین دیگری هم راه اندازی کردم و در استارتاپ‌های جذابی سابقه فعالیت داشتم. الان هم می‌خوام تجربیاتم رو که تنها با عشق و علاقه بدست آمد نه تحصیلات مرتبط آکادمیک در مجموعه خودم باهاتون به اشتراک بزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا